Zasady obsługi manipulatorów do szyb - Blog

Glass Land Limited

Zasady obsługi manipulatorów do szyb

Przeszklenia budynków przy użyciu szyb wielkoformatowych to często spotykany trend nie tylko w budynkach mieszkalnych, lecz również użytkowych, jak biurowce, centra handlowe, sklepy czy siłownie. Połacie szklane występują w zewnętrznych ich częściach jako okna i fasady oraz wewnątrz pomieszczeń tworząc np. ściany, drzwi oraz sufity. Montaż konstrukcji ze szkła jest możliwy dzięki specjalnym manipulatorom, które zastępują pracę człowieka, minimalizują ryzyko uszkodzenia materiałów oraz zwiększają bezpieczeństwo podczas przytwierdzania szklanych połaci. Jakie rodzaje manipulatorów wyróżniamy i w jaki sposób się je obsługuje?

Charakterystyka i typy manipulatorów do szyb

Manipulatory do szyb to urządzenia wyposażone w przyssawki, do których montowana jest szyba oraz umożliwiające bezpieczny jej transport i montaż w określonym miejscu. Posiadają one panel elektronicznego sterowania, szeroki zakres obrotu, mogą poruszać się po wymagającym terenie oraz dźwigać ładunki o wadze nawet do 1000 kg. Wyróżniamy wiele modeli manipulatorów o różnej budowie, parametrach oraz funkcjach. Dobór odpowiedniego typu urządzenia zależy od rodzaju zlecenia np. rozmiaru i ciężaru szyby czy miejsca, w którym ma być ona zamieszczona. 
Pierwszym typem wśród dostępnych rozwiązań do montażu szyb są chwytaki/przyssawki o udźwigu 350, 400 czy 600 kg i więcej, które mogą być mocowane do różnego rodzaju żurawi czy wózków widłowych. Kolejnym rodzajem są samojezdne, akumulatorowe manipulatory elektryczne o zabudowanych przyssawkach i niezależnym napędzie idealne do pracy na terenie budowy. Trzeci typ to mini żurawie o większym udźwigu, szerokim zasięgu i niezwykłej precyzji pracy. Umożliwiają one montaż szyb na wysokościach oraz w trudno dostępnych miejscach.

Czy obsługa manipulatorów wymaga specjalnych uprawnień?

Obsługa manipulatorów do szyb czy ssawek nie wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień czy certyfikatów. Sterowanie maszyną jest intuicyjne i umożliwia zamontowanie w łatwy sposób nawet kilkudziesięciu szyb dziennie. Dlatego też popularną praktyką jest wypożyczanie urządzeń do pracy ze szkłem, dzięki którym można samodzielnie zaszklić budynek. Ponadto firma udostępniająca maszyny na wynajem przekazuje klientom fundamentalną wiedzę merytoryczną na temat sposobu funkcjonowania manipulatorów oraz pokazuje, jak działają one w praktyce i na czym polega ich obsługa.
Jeśli jednak nie czujemy się zbyt pewnie w sterowaniu urządzeniem, mamy również możliwość wynajmu sprzętu wraz z doświadczonym operatorem, który przeprowadzi montaż w szybki i bezpieczny sposób zapewniając jednocześnie najwyższą jakość świadczonych usług. Należy także pamiętać, że korzystanie z bardziej zaawansowanych urządzeń do pracy ze szkłem w trudniejszych warunkach jak np. mini żurawie, wymaga posiadania certyfikatu UDT oraz specjalistycznych uprawnień operatora.

2021-05-10
 
Masz Pytania ? Skontaktuj się z nami