Rodzaje chwytaków próżniowych do szkła - Blog

Glass Land Limited

Rodzaje chwytaków próżniowych do szkła

Montaż wielkoformatowych połaci szklanych i szyb w biurowcach, sklepach czy centrach handlowych wymaga odpowiedniego doświadczenia i sprzętu. Mowa przecież o szkle, które jest jednym z najdelikatniejszych materiałów. Do mocowania szyb służą specjalne przyssawki próżniowe zwane również chwytakami. Mogą one transportować wielkie, ciężkie szyby w bezpieczny sposób i montować je nawet w trudno dostępnych miejscach czy na wysokościach. Jakie rodzaje chwytaków do szkła wyróżniamy?

Chwytaki próżniowe a sposoby zasilania

Podział chwytaków próżniowych zależy od sposobu ich zasilania. Pierwszym typem są przyssawki akumulatorowe. Dzięki takiemu sposobowi pozyskiwania energii mogą być one użytkowane bez zasilania zewnętrznego. Przyssawki są wyposażone w zasilany akumulatorowo podwójny układ próżniowy i charakteryzuje je wysoka swoboda obsługi, mechaniczna lub ręczna rotacja o kąt 360° i przechył 90°. W zależności od modelu mają od 2 do 10 przyssawek oraz mogą przenosić szyby płaskie i gięte. Udźwig akumulatorowych chwytaków próżniowych oscyluje pomiędzy 200 a 1500 kg.
Kolejny rodzaj chwytaków próżniowych to ssawki z zasilaniem elektrycznym z zewnątrz za pomocą przewodu elektrycznego. Z tego też powodu mogą być one używane jedynie tam, gdzie zapewniona jest energia z zewnątrz. Tego typu przyssawki wymagają zasilania 230 V lub 400 V. Podobnie jak modele akumulatorowe, mogą przenosić zarówno szyby płaskie, jak i gięte, posiadają podwójny układ próżniowy, udźwig 200-1500 kg i manipulują szybami mechanicznie lub ręcznie. Ilość i średnica ssawek próżniowych dostosowana jest do konkretnego modelu urządzenia oraz ciężaru podnoszonego ładunku.
Oprócz chwytaków z zasilaniem akumulatorowym i elektrycznym możemy wyróżnić również przyssawki/chwytaki wymagające zewnętrznego zasilania pneumatycznego. Wymiary, liczba ssawek i udźwig chwytaków zależą od danego modelu. Mogą one transportować szyby o ciężarze 200-1500 kg. Rotacja i przechył szyb w tego typu podnośnikach może odbywać się również pneumatycznie lub ręcznie. 
Wszystkie wyżej wymienione typy chwytaków próżniowych w zależności od konkretnego modelu zawieszane są na haku i mogą być montowane na wózkach widłowych, miniżurawiach czy samojezdnych robotach do szklenia. Wyróżniamy także ręczne przyssawki próżniowe wyposażone w manualną pompkę próżniową, którymi można transportować szyby płaskie lub gięte o małym ciężarze w łatwo dostępnych miejscach. 

2021-06-17
 
Masz Pytania ? Skontaktuj się z nami