Jak bezpiecznie transportować szkło na wysokości? - Blog

Glass Land Limited

Jak bezpiecznie transportować szkło na wysokości?

Branża transportowa ma wiele specjalizacji. W zależności od specyfiki towarów, ich właściwości fizycznych, wagi czy rozmiarów wykorzystuje ona do załadunku, przewożenia czy transportowania na wysokościach różnego rodzaju maszyn specjalistycznych. Nie inaczej jest z transportem szkła wielkogabarytowego. Nasza firma o szkle wie praktycznie wszystko. Jako firma, która od ponad 30 lat istnieje w branży szklarskiej, chcemy przybliżyć wam nasz główny obecnie profil działalności, którym jest dystrybucja oraz wynajem urządzeń do transportu szkła.

Na czym polega bezpieczny transport szkła?

W przypadku szkła tzw. XXL, czyli wielkogabarytowego największym problemem jest stabilizacja ładunku tak, aby można go było przewieźć bezpiecznie między kondygnacjami budynku. Służą do tego celu specjalistyczne podnośniki próżniowe oraz różnego rodzaju manipulatory do szkła, które dzięki zastosowaniu wysokiej jakości przyssawek, odpowiednio wyważonej konstrukcji zapewniają stabilny transport szkła i okien wielkogabarytowych o znacznym ciężarze.

Transport wielkich tafli szklanych podobnie jak montaż wymaga nie tylko olbrzymiego doświadczenia ekipy transportowej, ale również ponadprzeciętnych umiejętności logistycznych i wyobraźni przestrzennej operatorów maszyn do transportu szkła. Tafle szkła nie dość, że są dużych rozmiarów, to niejednokrotnie ważą w okolicach 400 kg. Podczas ich załadunku, transportu czy montażu nie ma miejsca na pomyłkę. Tu każdy niemalże ruch zaplanowany jest z dokładnością co do mm, aby montowana szyba okienna znalazła się dokładnie w miejscu, którym zakładano.

Czym powinny charakteryzować się roboty szklarskie?

Nowoczesne urządzenia wykorzystywane do transportu szkła powinny odznaczać się stabilną konstrukcją, pozwalającą na pracę zarówno w trudnym terenie, jak i na halach magazynowych, czy też halach produkcyjnych. Używając do przenoszenia i montażu robotów szklarskich, zostaje zminimalizowane niemal do zera ryzyko uszkodzenia ciała operatora, czy też innych osób pracujących na budowie, bądź uczestniczących w załadunku szkła. Ważną zaletą stosowanych urządzeń do transportu szkła jest odciążenie pracowników i ochrona przed przeciążeniem kręgosłupa, zwichnięć wynikających z konieczności przenoszenia często tafli szkła o wadze kilku ton.

W zależności od specyfiki zadania do wykonania urządzenia do transportu szkła powinny pozwalać na bezpieczne nie tylko podnoszenie tafli szkła w pionie, ale również dawać możliwość jej pochylenia, obrotu pod dowolnym kątem. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas prac monterskich. W zależności od modeli my proponujemy urządzenia, które pozwalają na udźwig i obrót tafli szkła o długości 4400 mm i wadze ok. 300 kg, czy też podnośniki do szkła pozwalające pochylać szkło nawet do kąta 90 stopni, który wymiar nie przekracza 2 440 mm x 3660 mm i wadze 300 kg.

Niewłaściwy transport dużych tafli szkła może skutkować nie tylko stratami finansowymi, ale także utratą zdrowia wielu pracowników, opóźnień spowodowanych przestojami w pracy. Chcąc zakupić dobry transporter do szkła, należy wziąć zatem pod uwagę takie parametry urządzenia jak m.in.:

  • rodzaj zastosowanego napędu (koła lub gąsienice),
  • udźwig,
  • zasięg ramienia, bezpośrednio zależny od udźwigu,
  • rodzaj zastosowanych przyssawek.
2020-10-30
 
Masz Pytania ? Skontaktuj się z nami